Wspieranie rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych to zespół planowych działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji.
Obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz organizacji pieczy zastępczej, w zakresie ustalonym ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Rodzinom przeżywającym trudności opiekuńczo-wychowawcze przydzielany jest asystent rodziny. Asystent rodziny ma za zadanie wspierać rodziny zagrożone różnego rodzaju dysfunkcjami w celu niedopuszczenia do oddzielenia dziecka od rodziny. O przydzielenie asystenta rodziny do rodziny przeżywającej trudności występuje pracownik socjalny po wcześniejszym przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego. Wniosek w tej sprawie kierowany jest do kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej, który następnie przydziela asystenta rodziny do danej rodziny. Do współpracy z asystentem rodziny może również zobowiązać Sąd Rodzinny na mocy postanowienia. Liczba rodzin, z którymi jeden asystent rodziny może w tym samym czasie prowadzić pracę, jest uzależniona od stopnia trudności wykonywanych zadań, maksymalnie jest to 15 rodzin.
Asystent rodziny – Alina Rządkowska Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukowcu ul. Dr Fl. Ceynowy 14 86-122 Bukowiec tel. 523309323, pokój nr 8 Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019 r poz.1111)